Socijalna pedagoginja

Baš je dobro biti ja

«Baš je dobro biti ja» - tijekom studenog dvije skupine učenica 8. razreda su prošle kroz ciklus od 6 interaktivnih radionica koje su obuhvaćale razvoj samopoštovanja i razvoja zdravog odnosa prema prehrani i svom tijelu te razvijanje vještina nošenja s pritiscima koje nameću mediji o idealnoj slici ženskog tijela (razvijanje kritičkog odnosa prema sadržajima u medijima). U okviru projekta provedeno je i psihoedukativno predavanje za  nastavnike i stručne suradnike u odgojno-obrazovnim ustanovama u svrhu poticanja ranog otkrivanja simptoma poremećaja hranjenja u adolescentnoj populaciji.

Nastavno na navedenu temu Centar BEA pokreće program „Internetom protiv poremećaja hranjenja“ koji za cilj ima smanjiti internetsko nasilje usmjereno na izgled i zaštiti učenike od negativnih utjecaja i posljedica takvog oblika nasilja. U sklopu spomenutog programa, cilj je što više učenica i učenika osvijestiti o opasnostima internetskog nasilja, koje uključuju vrijeđanje na osnovi izgleda, posramljivanje, isključivanje iz grupa na društvenim mrežama i sl. Verbalno i emocionalno nasilje putem interneta čest je i aktualan problem. Osoba koja doživljava nasilje usmjereno na izgled putem interneta može se osjećati uplašeno, tužno, zabrinuto, posramljeno, razvija lošu sliku o sebi i vlastitome tijelu, ima niže samopouzdanje i sklona je nezdravim ponašanjima (držanje drastičnih dijeta, prejedanje i sl). Upravo zato, na odraslima je odgovornost da poduzmu različite akcije kako bi zaštitili djecu od štetnih posljedica koje internetsko nasilje može imati.

objavio: Goranka Adamović   datum: 22. 12. 2017.