Odlazak u HNK na operu Nikola Šubić Zrinjski

3. 10. 2022. otišli smo s profesoricom Glazbene kulture u HNK na operu „Nikola Šubić Zrinjski“.

U operi Sulejman Veliki želi osvojiti Siget, a Nikola Šubić Zrinjski se priprema obraniti Siget i zaustaviti Sulejmana. Glavni su likovi bili Nikola Šubić Zrinjski (Davor Radić), Eva (Tamara Franetović), Jelena (Adela Golac Rilović), Lovro Juranić (Domagoj Dorotić) i Sulejman Veliki (Siniša Štork). „Nikola Šubić Zrinjski“ sastoji se od tri čina u kojima je sveukupno bilo osam slika. Glazbu za operu napisao je Ivan pl. Zajc, a režirao ju je Krešimir Dolenčić. Orkestrom je dirigirao Ivo Ivanović.

Bili smo smješteni na parketu, no za vrijeme pauze razgledavali smo kazalište. Promatrali smo kazalište s unutarnjeg balkona i okolicu kazališta s vanjskog balkona. Nakon pauze opera se nastavila; bila je vrlo zanimljiva i pjevanje je bilo lijepo. Orkestar je bio preglasan, pa je pjevanje pjevača bilo teško razumljivo. Ipak, nakon pauze su spustili ekran s podnaslovima i prijevodom pa nam je nakon toga sve bilo jasnije. Nakon opere smo krenuli natrag prema školi, a usput smo stali na sladoled. Opera se svima jako svidjela i vrlo smo zadovoljni odlaskom.

Marta Beck i Teo Matoš

Voditeljica: Marta Javor, mag.mus.

objavio: Ijan Somi   datum: 21. 10. 2022.