Tradicionalna izložba učeničkih radova - MASKE!

Muzej grada Zagreba i Centar za kulturu i informacije Maksimir i ove godine nastavljaju svoj višegodišnji projekt Maske.

Ove godine kao temu Maski predložena je tema „Strah“.

Fašnički običaji maskiranja nastali su u dalekoj prošlosti zbog raznih nedaća – gladi, bolesti, prirodnih nepogoda i drugih nevolja. Taj se običaj tradicionalno održava od svetkovine Sv. Tri kralja (6. siječnja) do Pepelnice odnosno prvog dana Korizme. Nije bez razloga odabrano to razdoblje, naime zimski je period pa  su ljudi uglavnom bili kod kuće jer se zemlja odmarala tj. nije se mogla obrađivati. Dakle, prije proljeća trebalo je pomoću maski otjerati sve nedaće. Pa budući da već gotovo dvije godine živimo pod maskama i u svojevrsnom strahu izazvanom potresom i pandemijom Covid 19, predlažemo da maskama otjeramo strah prisutan u svakom od nas. Kao i svake godine, predloženom temom programa Maske želimo na zanimljiv i pristupačan način potaknuti dječju likovnost i kreativnost te tako pridonijeti očuvanju tradicije obilježavanja fašnika i pokladnih običaja u našem gradu.

Na ovom natječaju sudjelovalo je troje naših učenika- Eva Mautner, učenica petog razreda te dvoje učenika sedmog razreda Nina Ljuština i Luka Leščić čiji su radovi proglašeni najboljima (prva nagrada) te nagrađeni prigodnim poklonima.

Bravooooooooooo!

FOTO-GALERIJA

objavio: Ijan Somi   datum: 30. 3. 2022.